W dniach 20-24 kwietnia 2018 roku dzięki uprzejmości zamojskich rodzin mieliśmy możliwość goszczenia 11 uczniów z AFS (Włochy, Tajlandia, Malezja, Dania, Turcja, Islandia). W sobotę 21 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu im. Józefa Piłsudskiego na czele z Panią Krystyną Madej przygotowali dla naszych gości warsztaty kulinarne. Wśród potraw królowały pierogi i naleśniki. Hitem okazały się pierogi z nutellą, których pomysłodawcą był wolontariusz Filip Bodenko. W przygotowywanie dań włączyli się również zamojscy seniorzy z Senior Wigor, którzy użyczyli swojego obiektu do przeprowadzenia warsztatów.

Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę w trakcie zajęć językowych i kulturoznawczych. Przygotowały je Zamojskie mamy goszczące i jednocześnie nauczycielki zamojskich szkół pani Edyta Wilczyńska-Krawiec i pani Agnieszka Stepaniuk. Następnie uczniowie aby lepiej poznać miasto wyruszyli z przewodnikiem na spacer po Zamościu. Wieczorem wszyscy udali się na wielkie grillowanie.

Następnego dnia odbyło się wydarzenie organizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Zamość pt.”Międzykulturowe Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości”. Uczniowie wspierani przez zamojską młodzieżą i Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” odśpiewali hymn Polski oraz zatańczyli poloneza na Rynku Wielkim w Zamościu. Członkowie zespołu uczyli również naszych gości tańców ludowych. Na Rynku odbyła się również prezentacja AFS w wykonaniu uczniów i wolontariuszy.

Po południu w Parku Miejskim w trakcie grilla uczniowie, wolontariusze i rodziny zmierzyli się ze sobą w grze BubbleFootball dzięki GRAwitacji Centrum Rozrywki. Do niedzielnego świętowania dołączyły również nasze autorytety z Lublina, Anna Bodenko i Małgorzata Samoń. W poniedziałek odbyły się prezentacje AFS w czterech zamojskich szkołach. We wtorek wspólnie z rodzinami pożegnaliśmy uczniów. Była radość, łzy i deklaracje wspólnych spotkań w przyszłości. W trakcie wydarzenia wspierali nas wolontariusze z Lublina: Honorata Chołomej i Filip Bodenko oraz z Żywca Kornelia Łukaszczyk. Samoniówka w Zamościu odbyła dzięki przychylności miejscowych rodzin i władz Zamościa na czele z Panem Prezydentem Andrzejem Wnukiem.