Rosja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie i kulturowo krajów. Możesz znaleźć tam wszystko: góry, równiny, lasy, stepy, jeziora, rzeki i morza. Rosja ma również bogatą historię i tradycję, a także dziedzictwo kulturalne z zakresu sztuki i muzyki.

Zajęcia pozalekcyjne są częścią życia młodzieży, w tym udział w szkole plastycznej lub muzycznej, lekcje pływania, treningi na siłowni lub udział w kursach językowych. Skateboarding, jazda na rolkach czy rowerze, są również popularne.

Ludzie i społeczność

Większość uczniów żyje w małych miasteczkach w zachodniej części Rosji, aż po góry Ural lub na południu w okolicach Morza Czarnego. Możesz również mieszkać na północy w Surgucie lub w Vladivostoku na dalekim wschodzie. Rodziny w małych i dużych miejscowościach
mają w zwyczaju życie w apartamentach, a domy jednorodzinne są bardziej popularne
na wsiach. Babushka i daduska (babcia i dziadek) stanowią ważną część rodziny. Weekendy i wakacje możesz spędzać w rodzinnym domku na wsi, zwanym dacha.

A photo posted by AFS MOSCOW (@afsmoscow) on Sep 1, 2016 at 6:23am PDT

Szkoła

Większość rosyjskich szkół jest publiczna. Rok szkolny trwa od września do maja z trzema
przerwami. Wiele szkół specjalizuje się w matematyce i naukach ścisłych, a inne oferują
zajęcia dodatkowe, takie jak taniec, muzyka i sport. Jako uczeń z wymiany będziesz miał swój własny, spersonalizowany plan lekcji.

Język

Oficjalnym językiem jest język rosyjski razem z 27 oficjalnymi, regionalnymi językami i 100 językami mniejszości narodowych. Twoja rodzina goszcząca prawdopodobnie nie będzie mówiła w obcym języku, ale to pomoże Ci w szybszym zdobyciu umiejętności językowej. Nie musisz znać języka rosyjskiego, aby aplikować do programu. AFS zaoferuje Ci intensywny kurs, zaraz po Twoim przyjeździe oraz kurs językowy w czasie całego pobytu. Na koniec programu wielu uczniów AFS-u zdaje egzamin językowy na uniwersytecie i otrzymuje narodowy certyfikat (poziom B1). Rosjanie używają idiomów (popularne zdania i wyrażenia) i jeśli nauczysz się kilku z nich, będą pod wielkim wrażeniem!

Jedzenie

Ciepłe posiłki trzy razy dziennie opisują typową rosyjską dietę. Zupa jest obowiązkowym elementem obiadu. Większość posiłków zawiera wieprzowinę, kurczaka, ziemniaki, pierożki i kluski. Wypieki i słodkości często są jedzone na deser. Herbata i kawa również są popularne, ale herbata ma specjalne miejsce w rosyjskiej kulturze. Nie zapomnij skosztować pizzy i sushi w rosyjskim stylu!

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Rosja