Tolerancja i dyplomacja to kluczowe słowa dla Belgii – kraju z francuskimi, holenderskimi, austriackimi i hiszpańskimi wpływami – będącej wyjatkowym połączeniem nowatorstwa i tradycji w kulturze. Twój program odbędzie się w północnej części Belgii, zwanej – Flamandzką.

Nastoletni Belgowie są bardzo swobodni i zazwyczaj znajdują przyjemność w sporcie, szczególnie piłce nożnej i jeździe na rowerze, wypadach na koncerty lub do kina, a także harcerstwie w weekendy. Twoje życie towarzyskie prawdopodobnie skupi się na rodzinie i wąskiej grupie przyjaciół.

Ludzie i społeczność

Belgowie są na ogół tolerancyjni, elastyczni, skromni i wolni od uprzedzeń. Cenią sobie prywatność, odnajdują przyjemność w bezpiecznym i wygodnym życiu, pracują ciężko i są zdyscyplinowani. Zagościsz w północnej części Belgii, zwanej Flamandzką, a najprawdopodobniej w jej podmiejskich lub wiejskich terenach. Transport publiczny jest tu dobrze zorganizowany oraz bezpieczny, co pozwoli Ci odkryć lokalną, goszczącą społeczność, jeśli tylko będziesz miał/a taką ochotę. Rower jest jedną z najpopularniejszych opcji przemieszczania się.

A photo posted by Francesca Zanni? (@queenfz_) on Mar 20, 2016 at 2:33am PDT

Szkoła

Prawdopodobnie zostaniesz zapisany do ogólnokształcącej szkoły średniej, choć możesz też uczęszczać do szkoły zawodowej. W większość dni, zajęcia trwają od 8 do 16 lub 17, przy środowych popołudniach wolnych. Pilna nauka i skupienie się na szkolnych sukcesach to postawy popularne w Belgii. Często wybieranymi przedmiotami w belgijskich szkołach są: język flamandzki, matematyka, historia, geografia, nauki ścisłe, religia lub etyka i wychowanie fizyczne.

Jezyk

Ludzie w Belgii Flamandzkiej mówią w języku flamandzkim, czyli belgijskiej wersji holenderskiego. Wielu innych mówi także po francusku i angielsku. By pomóc Ci w nauce holenderskiego, otrzymasz dostęp do kursu językowego on-line Rosetta Stone, abyś sam rozpoczął kurs języka już przed rozpoczęciem wymiany, a także kontynuował go później. Zadaniem AFS będzie dostarczenie Ci zajęć językowych na miejscu, podczas pierwszych tygodni programu, w trakcie których znajomość języka angielskiego będzie przydatna i pomocna, szczególnie na początku.

A photo posted by Francesca Zanni? (@queenfz_) on Jun 22, 2016 at 12:40pm PDT

Jedzenie

Kuchnia belgijska to coś więcej niż pyszna czekolada i piwo – to także wafle i frytki, małże i carbonade flamande (gulasz wołowy) podany z ziemniakami i chlebem. Belgowie nie spieszą się, gdy jedzą, więc nawet mając taki wybór, będziesz miał szansę delektować się każdym nowym smakiem. Większość rodzin uważa wspólny posiłek, za coś bardzo ważnego, szczególnie jeśli mowa o kolacji.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Belgia Flamandzka