Niesamowita podróż kulturowa dla całej rodziny

Goszczenie uczestnika z innego kraju w Twoim domu to wspaniały sposób, żeby nauczyć się nowej kultury i podzielić się swoimi tradycjami i stylem życia. Dzieci stają się ambasadorami polskiej kultury i wprowadzają nową siostrę lub nowego brata w swoje zwyczaje, tradycje i święta. Począwszy od wspólnego przygotowywania posiłków po zwiedzanie miejscowych muzeów – wszystko, co będziecie wspólnie robić, będzie doskonałą okazją do odkrywania i doceniania swojej własnej kultury i doświadczania różnic, jakie są pomiędzy Wami a Waszym Gościem.

My nazywamy to #AFSeffect!

HF_ADV

Powitaj przygodę

Zobacz swój świat oczami osoby z innego kraju.

HF_CHANGE

Powitaj zmianę

Przygotuj swoją rodzinę, aby mogła stać się aktywną częścią globalnego społeczeństwa – gotową na kontakt z ludźmi z całego świata!

HF_DISC

Powitaj odkrycie

Pomóż młodej osobie doświadczyć i nauczyć się doceniać nowe zwyczaje i tradycje. 

Tego nie da się opisać, to trzeba doświadczyć!

„Są takie momenty w życiu, których nie da się opisać, po prostu trzeba je przeżyć. Taki moment przeżyliśmy, kiedy obce dziecko, nazwało mnie „Mamą”, albo kiedy zadzwonił do mnie z drugiego końca świata, że dostał się na Uniwersytet albo że ma dziewczynę… Te uczucia są nie do opisania… tylko ten, kto tego doświadczył, może zrozumieć…”

–Alisa Salopek, mama goszcząca z Serbii

Aplikuj, żeby zostać Rodziną Goszczącą.

Co to znaczy być Rodziną Goszczącą?

Tradycja goszczenia uczestnika w rodzinach trwa w AFS nieprzerwanie od 1947 roku. Rola rodziny nie sprowadza się do zapewnienia schronienia i wyżywienia. Otwarte serca domowników są  kluczowym elementem doświadczenia jakie przeżywają młode osoby w trakcie programu.

Najczęściej zadawane pytania

Rodziny goszczące, wspierane przez oddanych wolontariuszy i pracowników, pomagają uczestnikom  odnaleźć się w ich nowej rzeczywistości, w nowej szkole i środowisku rówieśniczym. Wspierają w nawiązywaniu przyjaźni, a w codziennej komunikacji umożliwiają naukę nowego języka. Odkrywają nowe perspektywy, pokazują swoją kulturę i tradycję, co prowadzi do nawiązania wieloletnich relacji.

Jak zostać Rodziną Goszczącą

STEP1

Dowiedz się więcej i aplikuj

Dowiedz się dlaczego Rodziny Goszczące są tak ważne dla programu AFS. Nasz proces rekrutacji dla Rodzin Goszczących jest bardzo skrupulatny, aby jak najlepiej dopasować rodzinę i uczestnika.

STEP2_HF

Zostajesz wybrany!

Poszukiwania Rodzin Goszczących to dla nas bardzo ważny proces. Co prawda nie istnieje coś takiego jak „idealna” rodzina, ale mamy sporo doświadczenia ze znajdywaniem „właściwych” rodzin…

STEP3

Przygotowania

Przed przyjazdem uczestnika odwiedzą Was wolontariusze lub pracownicy, którzy przygotują Was do programu i będą wspierać w trakcie, robiąc wszystko, aby to doświadczenie było dla obu stron pozytywne i przyniosło radość.

STEP4_HF

Powitanie

Doświadcz czym jest #AFSeffect ze swoim nowym dzieckiem lub bratem albo siostrą poprzez podzielenie się swoim domem, swoim sercem i swoim światem.

Nowość! Międzykulturowa Podróż Edukacyjna dla Rodzin Goszczących

11046208_1031817493509040_3651299979163754923_o

Program goszczenia jest starannie zaplanowany i prowadzony według metodologii  AFS Host Family Intercultural Learning Journey (Międzykulturowa Podróż Edukacyjna dla Rodzin Goszczących) opierającej się na konkretnych celach edukacyjnych i prowadzonej przez przygotowanych wolontariuszy i pracowników. Podróż składa się z kolejnych etapów, podczas których, poprzez spotkania z wolontariuszami i innymi rodzinami, treningi, moderowane refleksje Rodzina Goszcząca odkrywa stopniowo różne aspekty programu i uczy się jak wspierać swojego gościa w budowaniu nowej świadomości i zrozumienia dla odmienności. Rodzina także doświadcza, że w czasie goszczenia uczestnika z innej kultury zmienia się sposób patrzenia na problemy globalne.

Dowiedz się więcej

Jak AFS wspiera Rodziny Goszczące?

SUPP_HOUSE

Doświadczeni wolontariusze oraz pracownicy AFS spotkają się z rodziną i przygotują do wyzwań związanych z przyjęciem nowego członka rodziny.

SUPP_24

Całodobowy telefon alarmowy oraz dodatkowe wsparcie biura narodowego AFS jest dostępne dla wszystkich rodzin goszczących. Uczestnicy AFS posiadają ubezpieczenie medyczne.

SUPP_PERSON

Odpowiednio przeszkoleni wolontariusze i pracownicy AFS będą wspierać Cię w czasie całego programu goszczenia. Co najmniej raz w miesiącu będą odbywać się spotkania, aby upewnić się, że program przebiega prawidłowo.

SUPP_ORIENT

Każda rodzina oraz uczestnik posiada osobistego Mentora, który czuwa nad programem pobytu konkretnego uczestnika i sprawia, że goszczenie staje się pozytywnym i trwałym doświadczeniem dla obu stron.

Kim są uczestnicy AFS?

Uczestnicy programu pochodzą z ponad 99 krajów. Wykazują się dojrzałością i odpowiednią motywacją do uczenia się i pobytu za granicą. Uczestnicy AFS przechodzą w kraju wysyłającym dokładny proces rekrutacji, decyzja o zaakceptowaniu do programu jest podejmowana przez pracowników biura.

Uczestnicy AFS:

są pomiędzy 15 a 18 rokiem życia w momencie rozpoczęcia programu.

są zmotywowani do aktywnego udziału w programie AFS

są dobrymi uczniami w swoich szkołach

są otwarci i ciekawi świata

Goszczenie uczestnika jest doświadczeniem, które tworzy wspomnienia na całe życie

Poszukujemy rodzin goszczących dla uczestników 2024/25