Kraj ten znajdował się pod wpływami francuskimi, holenderskimi, austriackimi i hiszpańskimi, by teraz tworzyć unikatową mieszankę nowatorstwa i tradycji w kulturze. Twój program odbędzie się na południu Belgii w regionie Wallonia, gdzie większość mieszkańców mówi po francusku.

Nastoletni Belgowie są bardzo swobodni i zazwyczaj z przyjemnością spędzają czas aktywnie, szczególnie grając w piłkę nożną i jeżdżąc na rowerze, chodząc z przyjaciółmi na koncerty lub do kina, a także angażując się w harcerstwo w weekendy. Twoje życie towarzyskie prawdopodobnie skupi się na rodzinie i wąskiej grupie przyjaciół.

Ludzie i społeczność

Belgowie są na ogół tolerancyjni, elastyczni, skromni i wolni od uprzedzeń. Cenią sobie prywatność, odnajdują przyjemność w bezpiecznym i wygodnym życiu, pracują ciężko i są zdyscyplinowani.

Zagościsz w południowej części Belgii, gdzie ludność mówi po francusku, najprawdopodobniej w jej podmiejskich lub wiejskich terenach. Transport publiczny jest tu dobrze zorganizowany oraz bezpieczny, co pozwoli Ci odkryć lokalną, goszczącą społeczność, jeśli tylko będziesz miał taką ochotę.

A photo posted by AFS Belgique (@afsbelgique) on

Szkoła

Prawdopodobnie zostaniesz zapisany do ogólnokształcącej szkoły średniej, choć możesz też uczęszczać do szkoły zawodowej. W większość dni, zajęcia trwają od 8 do 16 lub 17, przy środowych popołudniach wolnych. Pilna nauka i skupienie się na szkolnych sukcesach to postawy popularne w Belgii. Często wybieranymi przedmiotami w belgijskich szkołach są: język flamandzki, matematyka, historia, geografia, nauki ścisłe, religia lub etyka i wychowanie fizyczne.

Język

Ludność w tej części Belgii używa francuskiego. Wielu innych mówi także po flamandzku i niemiecku, choć znajdą się i dość biegli w angielskim. Powinieneś posługiwać się podstawowym francuskim zanim pojedziesz tu na wymianę. By pomóc Ci w szlifowaniu języka, otrzymasz dostęp do kursu językowego on-line Rosetta Stone, abyś sam rozpoczął kurs francuskiego już przed rozpoczęciem wymiany, a także kontynuował go później. Zadaniem AFS będzie znalezienie Ci zajęć językowych na miejscu, podczas pierwszych tygodni programu, w trakcie których znajomość języka angielskiego będzie przydatna i pomocna, szczególnie na początku.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez AFS Belgique (@afsbelgique)

Jedzenie

Kuchnia belgijska to coś więcej niż pyszna czekolada i piwo – to także wafelen (wafle) i pomme-frîtes (frytki), małże i carbonade flamande (gulasz wołowy) podany z ziemniakami i chlebem. Belgowie nie spieszą się, gdy jedzą, więc mając tyle możliwości, będziesz miał szansę by delektować się każdym nowym smakiem. Większość rodzin uważa wspólny posiłek, za coś bardzo ważnego, szczególnie jeśli mowa o kolacji.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Belgia Francuska