Dania składa się z półwyspu oraz ponad 400 wysp na Morzu Północnym. Jako most pomiędzy Skandynawią i Europą kontynentalną, ten przyjazny północny kraj jest mieszanką nowoczesnych miast, prostej, historycznej architektury, która wynika z nordyckich tradycji oraz bajkowych wiosek z rynkami, kościołami i zamkami. Dania to kraj z wrzosowiskami, jeziorami, farmami i lasami oraz ulicami bez korków. Jest idealne do jeżdżenia na rowerze czy spotkania z przyjaciółmi w kawiarni. Duńczycy cenią sobie przestrzeń osobistą i uwielbiają wygodę – podążając za konceptem hygge.

Weekendy dla nastolatków często oznaczają imprezy, spotkania w kawiarniach, czy wyjścia do kina. Mimo że piłka nożna jest najpopularniejsza, warto też spróbować pływania, żeglarstwa czy wioślarstwa, biorąc pod uwagę, że będziesz mieszkać najwyżej godzinę drogi od brzegu morza.

Family members❤️??? #kobenhavn #肖畅的丹麦生活 #hugge #boat

A photo posted by ChangXiao (@lettyshaw233) on Sep 25, 2016 at 8:39am PDT

Rodzina goszcząca i społeczeństwo

W czasie programu możesz zamieszkać w każdym zakątku w Danii, wliczając w to Grenlandię i Wyspy Owcze. Najprawdopodobniej będziesz mieszkać na obszarze wiejskim lub podmiejskim. Duńskie miasta są położone blisko siebie, a publiczny transport między nimi jest dobrze rozwinięty. Rodziny w Danii są bardzo zżyte i preferują gotowanie kolacji w domu każdego dnia. Podążaj za swoim rodzeństwem goszczącym: bądź niezależny, odrabiaj zadania domowe i sam pomagaj w domu.

Szkoła

Będziesz uczęszczał do 1 lub 2 klasy gymnasium (liceum przygotowujące do studiów) lub folkeskole dla uczniów pomiędzy 6 a 16 rokiem życia. Rok szkolny rozpoczyna się w sierpniu, a kończy w czerwcu. Zajęcia trwają od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Najprawdopodobniej będziesz uczęszczać na 5 albo 6 obowiązkowych przedmiotów i 1 lub 2 fakultatywne, a dodatkowo lekcje j. duńskiego. Szkoły i organizacje społeczne oferują dodatkowe zajęcia: sporty, muzykę, rękodzieło, teatr oraz harcerstwo.

I'm definitely gonna miss this squad ??

A photo posted by Gilda Bruno (@_gilbruno) on Jun 5, 2016 at 1:22pm PDT

A photo posted by Yasser Mashor (@yasserdudayef) on Sep 24, 2016 at 8:17am PDT

Język

Głównym językiem jest duński, podczas gdy farerski, grenlandzki i niemiecki są uznawane za języki urzędowe w niektórych regionach. Duńczycy są najczęściej dość sprawni w języku angielskim, więc jego podstawowa znajomość będzie pomocna. AFS pomoże ci znaleźć kurs językowy w pierwszych kilku miesiącach lub zapewni materiały do samodzielnej nauki przed wyjazdem.

Jedzenie

Duńskie jedzenie składa się z rozmaitych mięs i warzyw. Na lunch zazwyczaj je się tradycyjną kanapkę nazywaną smorrebrod. Kolacja jest głównym posiłkiem i czasem spędzanym na rozmowie z rodziną. Duńczycy lubią marynowane śledzie oraz słoną lukrecję.

A photo posted by Yasser Mashor (@yasserdudayef) on Sep 18, 2016 at 1:37am PDT

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Dania