Węgry są dumnym krajem, gdzie Wschodnia Europa spotyka Zachód. Ich wspaniała stolica – Budapeszt, znana także jako Paryż Wschodu, ogromna rzeka Dunaj oraz niziny krajobraz ze wzgórzami w oddali malują unikalny i piękny obraz. Weź udział w tradycyjnych, węgierskich festiwalach, które zazwyczaj obracają się wokół jedzenia.

Węgierscy nastolatkowie biorą naukę na poważnie i ciężko pracują przed maturą, która jest bardzo ważna, aby dostać się na studia. W ich wolnym czasie uczęszczają na zajęcia sportowe (bardzo popularna jest piłka nożna, koszykówka i siatkówka), teatralne, taneczne (np. taniec regionalny) albo chodzą do klubów. W weekendy chodzą do kina, na imprezę.

A photo posted by 🇮🇩🇭🇺 (@sekar11198) on Sep 22, 2015 at 1:30pm PDT

Rodzina goszcząca i społeczność

Możliwe, że będziesz mieszkał w pobliżu Budapesztu lub innego dużego miasta, jednak część rodzin goszczących mieszka na wsi. Węgierskie rodziny są tradycyjne, wszystkie dzielą się obowiązkami w domu oraz spędzają razem weekendy.

Szkoła

Większość uczniów uczęszcza do publicznej szkoły gimnázium, ale możesz również trafić do szakközépiskola (szkoła zawodowa).

Będziesz mógł wybierać spośród różnorodnych zajęć, ale język węgierski i kurs języka obcego są obowiązkowe. Rok szkolny zaczyna się we wrześniu i trwa do początku czerwca. Jest podzielony na dwa semestry. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od 8 do 15.

Jedzenie

Jednym z najbardziej popularnych i znanych dań węgierskich jest gulasz zrobiony z mięsa, ziemniaków i papryki. Dania są zazwyczaj podawane z ziemniakami lub makaronem wraz z pieczywem i ciastkami. Typowe potrawy węgierskie są obfite, ale kulinarne nawyki zmieniają się, więc jedzenie jest lżejsze niż w przeszłości. Papryka, inne przyprawy i kiełbasa są używane w wielu potrawach.

🌛✨✨

A photo posted by 🇮🇩🇭🇺 (@sekar11198) on Jul 9, 2016 at 1:01pm PDT

Język

Magyar, znany również, jako język węgierski, to oficjalny język Węgier. Jest powiązany z językiem fińskim oraz estońskim. Lekcje węgierskiego są prowadzone od początku pobytu uczestników. Nie musisz mówić po węgiersku, aby zostać zaakceptowanym do programu, ale zachęcamy do rozpoczęcia nauki tak szybko, jak to tylko jest możliwe przed wyjazdem.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Węgry