Islandia oferuje połączenie intrygujących krajobrazów zaczynając od nierównych wybrzeży, lodowców i gorących źródeł do gejzerów, wulkanów i pustyni lawowych. Spójrz w górę, aby cieszyć się spektakularną aurą borealną – zorzami polarnymi. Nic dziwnego, że Islandczycy lubią życie na świeżym powietrzu: pływać w gorących źródłach, jeździć na nartach i jeździć konno. Islandia oferuje również bogatą tradycję poezji i sag. Duża część energii i ciepła w tym kraju jest wytwarzana naturalnie – 90% islandzkich domów ogrzewa się gorącymi źródłami.

Nastolatki z Islandii mają dość dużą niezależności i spędzają czas grając w piłkę nożną czy szachy, chodząc na imprezy, oglądając filmy i ciesząc się otaczającą ich naturą.

A photo posted by bálint zsófi (@bzsoofii) on Sep 5, 2015 at 4:01am PDT

Rodzina goszcząca i społeczeństwo

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w stolicy Reykjaviku czy na wsi, będziesz w społeczności przybrzeżnej. Niektóre rodziny goszczące żyją w odizolowanych regionach, więc być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu na dojście do szkoły lub spotkania z przyjaciółmi.

Szkoła

Szkoła średnia trwa od poniedziałku do piątku (od 8 do 15). Język islandzki, duński i angielski są wymagane, a studenci wybierają jeszcze jeden dodatkowy język do nauki. Związek między nauczycielami i studentami ma tendencję swobodnego i przyjaznego charakteru w ramach ogólnej atmosfery kreatywności i wsparcia. W szkole możesz dołączyć do jednego z wielu klubów, takich jak fotografia, kino, radio i chór lub wykonywać takie czynności, jak wspinaczka górska, modelowanie czy gotowanie.

A photo posted by AFS Iceland (@afsiceland) on Aug 20, 2016 at 12:21pm PDT

Język

Islandzki jest obowiązującym językiem na Islandii. Angielski oraz inne języki nordyckie, takie jak duński i niemiecki są także powszechnie używane. Dlatego znajomość podstawowej znajomości języka angielskiego będzie pomocna. AFS pomoże Ci znaleźć kursy językowe w ciągu pierwszych kilku miesięcy i dostarczy materiały do nauki przed wymianą.

Jedzenie

Obiad jest najważniejszym posiłkiem dnia, podczas którego cała rodzina spotyka się ze sobą. Islandczycy jedzą dużo owoców morza, jagnięciny, sera i skyru, lokalnej wersji jogurtu. Gotowane słodkie ziemniaki towarzyszą większości posiłków, a dzięki wielu szklarniom dostępne są również świeże owoce i warzywa.

Icelandic breakfast, skyr ?#iceland #exchangeyear

A photo posted by Lily (@__lilinka__) on Sep 17, 2015 at 1:29am PDT

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Islandia