Znakomita włoska sztuka, muzyka, jedzenie i architektura stanowią doskonałe tło dla towarzystwa przyjaciół i rodziny podczas wieczornego passeggiata (powolnego spaceru). Na szczycie bardzo bogatej historii stoi nowoczesny europejski kraj, zawsze przodujący w stylu i modzie. Najlepsze na świecie lody, bogate, domowe posiłki, pozostałości Imperium Rzymskiego, ośnieżone Alpy czy malownicze nadmorskie miejscowości nad Adriatykiem pomagają Włochom żyć w prawdziwym la dolce vita (słodkim życiu).

Nastolatki są przyzwyczajone do niezależności i organizowania własnego czasu, rozmawiania w kawiarni, spacerowania po mieście, wychodzenia na tańce lub uprawiania sportu. Calcio to włoska liga w piłce nożnej będąca dumą dla wielu Włochów i której drużyny zdobyły kilka Pucharów Świata. Innymi popularnymi sportami, którymi mogą się interesować Twoi włoscy przyjaciele to: koszykówka, jazda na rowerze i narciarstwo; jednak oprócz nich można uprawiać wiele innych.

Nothing you wear is more important than your smile. ?

A post shared by Nurfarwizah Thiang (@zahthiang) on

Rodzina goszcząca i społeczeństwo

Uczniowie AFS mieszkają na terenie całych Włoch, czyli zarówno części kontynentalnej jak i na wyspach (Sycylii oraz Sardynii), zazwyczaj w małych miasteczkach. Powszechnie obserwuje się, zwłaszcza na południu Włoch, że wiele pokoleń żyje razem pod jednym dachem. Podczas weekendów czy świąt, pory posiłków są towarzyskimi wydarzeniami trwającymi godzinami. Rozmowy mogą być bardzo żarliwe, a głośne dyskusje z wieloma gestykulującymi i stanowczymi wyrazami twarzy są charakterystyczne dla włoskiego sposobu komunikowania się.

Szkoła

Uczniowie we Włoszech uczęszczają na zajęcia od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:30 do 13:30. Jeśli aktywnie uczestniczy się w życiu szkoły, zawsze łatwiej będzie nawiązać znajomości z kolegami z klasy.

Today we had P.E. AT THE BEACH… This is the only school that I will love P.E…

A photo posted by ZACHARY BENETATOS?? (@zacharybenetatos) on Sep 22, 2016 at 10:04am PDT

A photo posted by AFS54 ACT5033 (@babaiitoey) on Jun 5, 2016 at 3:08pm PDT

Język

Jest językiem urzędowym, chociaż istnieją różne dialekty w zależności od miasteczka czy regionu. Istnieją znaczące francusko-niemieckojęzyczne zagłębia ludzi, a także skomplikowany dialekt Friuliano w pobliżu słoweńskiej granicy. Aby pomóc Tobie poczuć się komfortowo z językiem włoskim przed rozpoczęciem programu, aktywnie uczestnicz w oferowanym kursie Rosetta Stone. Kiedy przyjedziesz do Włoch to nauczyciel z Twojej szkoły będzie śledził Twój postęp, pomagał w procesie aklimatyzacji w szkole i uczył języka włoskiego. Natomiast lokalni wolontariusze zapewnią dodatkowe lekcje języka włoskiego przez pierwsze dwa lub trzy miesiące pobytu.

Jedzenie

Jedzenie jest źródłem przyjemności i radości dla Włochów, którzy lubią cieszyć się obiadem w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Bądź przygotowany na obfite porcje, mocną kawę i smaczne potrawy. Fantastyczny chleb i sery oraz nieporównywalna do innych pizza i makaron to podstawa tej kuchni, w tym owoce morza, mięso i świeże warzywa. Na deser jest szeroki wybór tradycyjnych wypieków, w tym tiramisu, wykwintne ciasto, którego dosłowna nazwa oznacza „popraw mi humor” ze względu na doznania, jakie powoduje.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Włochy