Litwa, najbardziej południowy spośród krajów bałtyckich. Na jej terenie, o czym mało kto wie, znajduje się geograficzne centrum Europy. Choć obecnie kraj jest niewielki, w przeszłości należał do największych w na naszym kontynencie , rozciągając się od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne.

Związki Polski i Litwy są też bardzo widoczne w dwóch historycznych i zabytkowych miastach litewskich – Wilnie i Kownie. Zapoznanie się z tym, jak nasi sąsiedzi odbierają łączącą dwa kraje historię jest niewątpliwie bardzo ciekawą lekcją zrozumienia różnic międzykulturowych.

Historia i tradycje litewskie zostały ukształtowane nie tylko przez związki z Polską, ale również przez wpływy kultury rosyjskiej, ukraińskiej, tatarskiej i żydowskiej. Widać to między innymi w przepysznej, cenionej na świecie kuchni litewskiej. Charakterystyczne dla niej dania to między innymi chłodnik litewski, cepeliny, kołduny i różnego rodzaju pierogi.

Litwa to również piękne i naturalne krajobrazy – zaczną część terenu pokrywają parki narodowe i rezerwaty przyrody oraz jeziora, których jest ponad 6000. Litwini lubią podziwiać je z wysokości – baloniarstwo jest tam drugim (po koszykówce) sportem narodowym!

 

Dostępne programy w kraju Litwa