Tam, gdzie spotyka się Europa, Afryka, Morze Śródziemne i Atlantyk, znajduje się Hiszpania ze swoją fascynującą historią, zróżnicowaną kulturą i pięcioma urzędowymi językami: katalońskim, galicyjskim, baskijskim (euskara), aranejskim i hiszpańskim. Poznaj bogate lokalne kuchnie, style życia, festiwale, architekturę i muzykę. Przespaceruj się ulicami żywych, kolorowych miast oraz miasteczek i zatrzymaj się w jednej z budek serwujących gorące churros, zanurzone w gęstej gorącej czekoladzie.

Fútbol (piłka nożna) jest tutaj najbardziej popularnym sportem z milionami wiernych fanów oddanych drużynie narodowej, zwanej La Roja (Czerwona). Kolarstwo, koszykówka, wykłady i koncerty zajmują wolny czas nastolatków. Weekend zazwyczaj oznacza imprezy, filmy czy wieczór przy kawie na miejscowym rynku.

Ludzie i społeczność

Najprawdopodobniej będziesz mieszkał w mieście lub na hiszpańskiej prowincji obejmującej nawet Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Wiele rodzin je wspólny lunch i wieczorną kolację. Będziesz mieć okazję uczestniczyć w tradycyjnych długich, wielodaniowych posiłkach, a także sjestach w środku dnia, kiedy to możesz wrócić do domu na lunch i szybką drzemkę. Dalsi krewni często odwiedzają siebie nawzajem, zwłaszcza podczas dużych, weekendowych spotkań rodzinnych.

A photo posted by AFS MIL ?? (@afsmil) on Sep 22, 2016 at 6:26am PDT

A photo posted by Josh Mayo (@jvamayo) on Mar 25, 2016 at 7:52am PDT

Szkoła

Prawdopodobnie będziesz uczęszczać do szkoły średniej, która zapewni Ci zróżnicowane zajęcia, takie jak hiszpański, literaturę czy WF. Zajęcia trwają od poniedziałku do piątku, od 8 do 15, z dodatkowymi zajęciami w wybrane popołudnia. Warto wiedzieć, że zwyczajem jest zwracanie się do nauczycieli po imieniu.

Język

Hiszpania ma pięć języków urzędowych: aranejski, kataloński, galicyjski, baskijski (euskara) i hiszpański. W tak wielojęzycznych kraju, 70% uczniów żyje w dwujęzycznych środowiskach, gdzie hiszpański nie jest pierwszym językiem ani w szkole, ani w rodzinie. Jednakże, nauka klasycznego hiszpańskiego jest obowiązkowa we wszystkich szkołach, gdzie większość jest dwujęzyczna, dzięki czemu będziesz miał okazję do codziennego praktykowania tego języka. AFS oferuje Ci kurs hiszpańskiego z programem Rosetta Stone, który pomoże przygotować Ci się do wyjazdu.

A photo posted by Josh Mayo (@jvamayo) on Nov 2, 2015 at 1:05pm PST

Jedzenie

Każdy region Hiszpanii ma swoje własne specjały, a hiszpańska kuchnia ma generalnie charakter śródziemnomorski, co oznacza dużo oliwy z oliwek, czosnku, cebuli, pomidorów i papryki. Lunch, serwowany w okolicach 14 lub 15 jest głównym posiłkiem dnia, natomiast kolacja może rozpocząć się nawet o godz. 21 , kiedy to wszyscy członkowie rodziny są w domu. Kuchnia hiszpańska obfituje w ryby i owoce morza, ale również czerwone mięso oraz wieprzowina pojawiają się na stole prawie każdego dnia. Dzięki tradycyjnym tapas, będziesz w stanie spróbować dosłownie wszystkich przysmaków. Nie przegap paella, czyli ryżu z warzywami i owocami morza, ani gazpacho – zimnej zupy pomidorowej.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Hiszpania