Szwajcarki krajobraz to pokryte śniegiem Alpy oraz trawiaste wzgórza z pasącymi się krowami wraz z 1500 krystalicznie czystymi jeziorami.

W czasie tygodnia licealiści zazwyczaj skupiają się na zadaniach domowych i pozaszkolnych zajęciach takich jak sport, muzyka czy różne koła  zainteresowań. W weekendy nastolatkowie uczestniczą w wydarzeniach miejscowych takich jak festiwale, spotkania gimnastyczne czy historyczne obchody. Mają wiele możliwości spędzania wolnego czasu – wyjazd na narty, wspinaczka, wspólna kawa lub impreza.

Ludzie i społeczność

Będziesz najprawdopodobniej mieszkać w niemieckojęzycznym regionie w podmiejskiej miejscowości, ale niektórzy uczniowie są umieszczeni na wsiach lub w miastach. Szwajcarskie rodziny mogą być bardzo zróżnicowane, ale większość z nich należy do grupy ciężko pracujących i oszczędnych ludzi, z jednym lub dwójką dzieci. Zazwyczaj rodziny mają zwierzęta – psa lub kota. W weekendy zazwyczaj odwiedzają przyjaciół lub innych członków rodziny.

A photo posted by Lucia Bonazzi (@lucia_bonazzi) on Sep 29, 2016 at 11:00am PDT

Szkoła

Szwajcarscy uczniowie są bardzo zmotywowani i zdyscyplinowani, a system nauczania oparty jest na „rywalizacji”. Prawdopodobnie będziesz uczęszczać do szkoły kończącej się egzaminem maturalnym, a licea przygotowują uczniów do dalszej edukacji  na uniwersytecie. Normalny dzień szkolny zaczyna się około 8, a kończy koło 18, z wyjątkiem środy, w czasie której lekcje kończą się w okolicy południa. Mają siedem obowiązkowych przedmiotów, do których należy język narodowy i obcy, matematyka, nauki przyrodnicze, humanistyczne i społeczne oraz sztukę i/lub muzykę wizualną.

Język

Z czterema oficjalnymi językami (niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim), Szwajcaria jest idealnym miejsca do edukacji międzynarodowej.

Szwajcarski niemiecki jest dialektem używanym w niemieckiej części kraju, francuski na zachodniej części, a włoski na południu. Retoromański pochodzi bezpośrednio z antycznej łaciny i przetrwał oraz wykształcił się  w odizolowanej alpejskiej dolinie. Bez względu na to, gdzie będziesz mieszkać, powinieneś mieć podstawową wiedzę językową na poziomie B1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Języka z języka niemieckiego. Będziesz mieć również szansę uczestniczyć w intensywnym kursie językowym w czasie pierwszych tygodni wymiany, a AFS Szwajcaria zaoferuje Ci językowy kurs internetowy Rosetta Stone.

A photo posted by Mika (@meecarlao) on Jun 17, 2016 at 11:20pm PDT

A photo posted by Irene Grossetto (@gin90611) on Sep 12, 2016 at 12:38pm PDT

Jedzenie

Zdrowe posiłki są ważne dla szwajcarskich rodzin. Tamtejsza kuchnia jest głównie połączeniem francuskiej i niemieckiej alpejskiej kuchni. Jednym z popularnych dań jest founde, w którym sery Emmenthaler i Gruyère są rozpuszczone z białym winem i jedzone z kawałkami chleba. Rosti (ostre, smażone, rozdrobnione ziemniaki) to szwajcarskie danie narodowe. Szwajcarska czekolada jest znana i lubiana na całym świecie.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Szwajcaria