Niemcy to nie tylko historia kulturalna światowej sławy, radosne festiwale, oraz historyczne miejsca; to także tętniąca życiem scena artystyczna, a przy tym państwo prowadzące na polu energii odnawialnej i ochrony. Kraj ten rozciąga się od płaskich terenów rolniczych na północy, przez wzgórza w centralnej jego części, aż po Alpy na południu. Niemcy lubią wysoki standard życia i sławni są z dokładności oraz cenionej sobie punktualności. Zawsze znajdziesz tu kogoś debatującego o polityce, kulturze, sporcie lub sprawach związanych ze środowiskiem.

Niemcy oferują aktywną kulturę młodych oraz szeroką gamę zajęć, z których możesz wybierać. Tu nastolatkowie poświęcają tydzień na naukę, a sport, wypady ze znajomymi oraz inne zajęcia grupowe – zostawiają na weekendy. Najlepsze sporty to (szczególnie) piłka nożna, wspinaczka i jazda na rowerze.

 

A photo posted by AFS Deutschland (@afsdeutschland) on Oct 26, 2015 at 8:22am PDT

Rodzina goszcząca i społeczeństwo

Najprawdopodobniej będziesz mieszkać w małym mieście lub na niemieckiej wsi. Mimo że życie rodzinne jest tu ważne, Niemcy oferują Ci szansę bycia bardziej niezależnym, niż jest to możliwe w innych krajach. Młodzież jest zachęcana by dbać o swoje własne sprawy. Bądź gotów, by dzielić się domowymi obowiązkami.

Szkoła

Prawdopodobnie będziesz uczęszczać do szkoły przygotowującej przed uniwersytetem, zwanej gimnazjum, w którym klasy rozpoczynają się między 7:30 a 8:30 rano, a kończą się pomiędzy 14 a 16 po południu. Wykłady są prowadzone w sposób interaktywny, więc wymaga się od Ciebie, abyś zadawał pytania i udzielał się w dyskusjach.

Język

Język niemiecki jest językiem urzędowym w Niemczech. Rozpoczniesz jego naukę poprzez kurs językowy Rosetta Stone, jeszcze zanim przyjedziesz. Będziesz miał szansę, by zapisać się na dodatkowe lekcje językowe razem ze swoim regionem AFS.

Jedzenie

Niemiecka kuchnia jest często bogatą i różni się, zależnie od regionu. Czerwone mięso, drób lub ryby serwowane z ziemniakami, kluskami, makaronem lub ryżem w towarzystwie warzyw są tu popularne. Niemcy są sławne z wielu rodzajów pieczywa, ciast – jak tort szwarcwaldzki – i kaw. Przed posiłkiem Twoja rodzina może życzyć Ci “Guten Appetit”, co znaczy smacznego. Ciepłe potrawy są serwowane zazwyczaj raz dziennie. Czas posiłków jest ustalony, a wszyscy członkowie rodziny oczekują, by jeść wspólnie i o czasie.

A photo posted by Sabrina Lam ? (@sabrina_lsss) on Nov 5, 2015 at 10:34am PST

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Niemcy