Człowiek biegnący na zachód w pociągu jadącym na wschód.  Takimi słowami bywa opisywana Turcja, ze względu na swoją wyjątkową pozycję geograficzną między Europą a Azją.  Mieszkanka kultur obu kontynentów, życzliwa i otwarta ludności oraz jedna z najsmaczniejszych kuchni na świecie spraw, sprawiają, że Turcja cieszy się dużą popularnością jako cel dłuższych i krótszych podróży.

Historia

Turcja jest kolebką naszej cywilizacji. Najstarsze na świecie neolityczne miasto w Göbeklitepe  z 9000 p.n.e. leży właśnie na terenie tego kraju. Od czasów Göbeklitepe po dzień dzisiejszy Turcja może pochwalić się bogatą mieszanką kultur. Azja Mniejsza, skrzyżowanie dróg między Azją a Europą, przez wieki była ojczyzną wielu różnych cywilizacji. Hatti, Hetyci, Frygowie, Urartowie, Licjanie, Lidyjczycy, Jonowie, Persowie, Macedończycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Seldżucy i Osmanowie wnieśli ważny wkład w historię Turcji, a starożytne miejsca i ruiny rozsiane po całym kraju są dowodem na wyjątkową odrębność każdej z tych cywilizacji.

Również powstałe później na tych terenach Imperium Osmańskie cechowało się dużą różnorodnością mieszkańców. Granice imperium w złotym wieku rozciągały się od Egiptu po Bałkany, od Krymu po Maroko. Nic więc dziwnego, że ludność turecka jest dziś kolorową mozaiką różnych grup etnicznych. Współczesna historia Turcji rozpoczęła się natomiast w 1923 roku, kiedy Mustafa Kemal Atatürk proklamował Republikę Turcji. Turcja jest członkiem założycielem OECD, Czarnomorskiej Organizacji Współpracy Gospodarczej, członkiem NATO, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz członkiem stowarzyszonym Unii Europejskiej.

Geografia

Powierzchnia lądowa Turcji wynosi 783 356 km2 i składa się ze strony europejskiej i azjatyckiej, które dzielą Stambuł Boğazı (Bosfor), Morze Marmara i Çanakkale Boğazı (Dardanele). Ze względu na duża powierzchnię kraj jest zróżnicowany klimatycznie: od klimatu umiarkowanego regionu Morza Czarnego, przez klimat kontynentalny w głębi kraju, po klimat śródziemnomorski na wybrzeżu Morza Egejskiego i Śródziemnomorskiego. Linia brzegowa czterech mórz Turcji ma ponad 8333 km długości.

W ciągu ostatnich czterech dekad Turcja stała się jednym z głównych kierunków turystycznych w Europie. Wraz z szybkim rozwojem kurortów zarówno letnich, jak i zimowych, coraz więcej osób z całego świata może cieszyć się historią, kulturą i pięknymi zakątkami tego kraju.

Turecki system edukacji

Turecki system edukacji składa się z dwóch głównych etapów: 8 lat szkoły podstawowej i 4 lat liceum. Istnieją szkoły publiczne, szkoły prywatne, szkoły zawodowe (techniczne). W szkołach średnich kładzie się nacisk na przygotowanie uczniów do egzaminów wstępnych na studia. Przez cały okres liceum o sukcesie ucznia decyduje regularny udział w zajęciach, przyznawane oceny i egzaminy wewnętrzne. Uczniowie w każdym semestrze maja około 12-15 przedmiotów.  Kursy te obejmują matematykę, nauki ścisłe, język obcy, literaturę turecką, historię, geografię, wychowanie fizyczne itp. Większość przedmiotów jest obowiązkowa, ale dostępne są też kursy fakultatywne. Liczba godzin spędzanych w szkole wynosi zazwyczaj minimum 30 do 35 godzin tygodniowo. Soboty i niedziele są wolne od zajęć lekcyjnych. Rok szkolny zaczyna się na początku września i kończy w połowie czerwca. Oprócz wakacji (od połowy czerwca do września) uczniowie mają tydzień przerwy jesiennej w listopadzie, dwa tygodnie przerwy semestralnej pod koniec stycznia i tydzień przerwy wiosennej w kwietniu.

Dostępne programy w kraju Turcja