Ameryka jest krajem imigrantów, charakteryzującym się różnorodną ludnością, kulturą, muzyką, jedzeniem i sportem – znajdziesz tutaj każdy rodzaj klimatu, krajobrazu czy terenu. Kultura pop jest wszechobecna, często rozmawia się tu o sporcie i nowościach, a tradycje w dużej mierze zależą od regionu, narodowości i religii. Trudno powiedzieć, co robić i zobaczyć w kraju, gdzie duma każdej miejscowości, dzielnicy, miasta opiera się na unikalnych atrakcjach, wkładzie mieszkańców i stylu życia.

Chociaż liceum to centrum życia dla nastolatków, w wielu miejscach w USA różnego rodzaju zajęcia, działalność wolontariacką oraz programy dla młodych ludzi są oferowane przez lokalną społeczność i organizacje religijne. Wiele osób po zajęciach szkolnych ćwiczy sporty drużynowe. Najczęściej uczęszczane są futbol amerykański, piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka, baseball, pływanie, siatkówka oraz cheerleading. Rozgrywki szkolne przyciągają tłumy ludzi w różnym wieku. W weekendy: imprezy, zakupy i dobre spędzanie czasu. Naukę traktuje się poważanie, ale również zachęca się młodzież do rozrywki.

Ludzie i społeczność

W czasie programu możesz mieszkać w każdym regionie USA, jednak większość rodzin żyje na podmiejskich obszarach i w małych miasteczkach. nie istnieje „typowa” amerykańska rodzina – wiele z nich ma pochodzenie afrykańskie, hiszpańskie czy azjatyckie. Zasady życia domowego, obowiązki czy godziny spożywania posiłków różnią się w zależności od rodziny. Od nastolatków oczekuje się pomocy w przygotowywaniu posiłków lub porządkach. Kolacja jest uważana za najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

A photo posted by mikocrot (@widi_miko) on Sep 9, 2016 at 6:08pm PDT

Szkoła

Procedury, harmonogramy, wymagane certyfikaty, różnią się od szkoły do szkoły. Rok szkolny trwa od końca sierpnia do maja lub czerwca i jest podzielony na dwa semestry (zajęcia trwają zazwyczaj od 8 do 15). Na początku roku szkolnego uczniowie często spotykają się z doradcą, który pomaga im wybrać pięć lub sześć przedmiotów na semestr. Mundurki nie są wymagane w wielu szkołach.

Język

Język angielski jest powszechnie używany w USA, jednak wielu ludzi mówi także po hiszpańsku lub w innym języku (w zależności od ich pochodzenia). Jest wymagana wcześniejsza znajomość języka angielskiego.

A photo posted by Lynn Rathé (@lynntjeeee) on Jun 24, 2016 at 1:30pm PDT

A photo posted by Liene Žīgure (@llliene_) on Jun 20, 2016 at 9:37pm PDT

Jedzenie

Od hamburgerów, przez grillowanego kurczaka, pizzę, makarony, sałatki aż po sushi – możesz znaleźć tu wszystko. Każdy rodzaj jedzenia – kuchnia meksykańska, włoska, chińska, tajska, japońska i grecka mogą być znalezione nawet w najmniejszych miastach. Nie może jednak zabraknąć starych, dobrych, amerykańskich potraw, takich jak hot dogi, zupa z owoców morza (clam chowder), szarlotka i słodkie ziemniaki – reprezentujące domową kuchnię południa.

Let AFS guide your intercultural adventure

Go abroad with AFS to discover who you really are, make new lifetime friendships and immerse yourself in a fascinating intercultural experience.
TEEN PROGRAMS (UNDER 18 YEARS OLD)

Our learning program will prepare you for an amazing AFS intercultural experience. The program begins at your home country with a pre-departure orientation and continues with orientations and other supported learning activities and facilitated conversations will help you maximize your experience, cope the challenges of navigating a new culture and community and gain knowledge, skills, and a global understanding, throughout your time abroad, and as you return to you home country. AFS volunteers will be there to support and guide you and your host family through your learning journey abroad.

Dostępne programy w kraju Stany Zjednoczone