Główną ideą programu jest nauka przez doświadczenie. Młodzi ludzie decydując się na pobyt w obcym kraju, w nowej rodzinie, otrzymują możliwość zdobywania codziennie rozwijających doświadczeń. Zależy nam bardzo na tym, żeby uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i byli świadomi zmian, jakie zachodzą w ich zachowaniu, umiejętnościach językowych i postrzeganiu świata.
Podczas programu zaplanowane są co najmniej cztery spotkania, w tym pierwsze i ostatnie w Polsce, a dwa pozostałe za granicą.
- Przed wyjazdem uczestnik bierze udział w seminarium Pre-Departure Orientation, podczas którego otrzymuje informacje na temat programu oraz – co ważniejsze – przechodzi szereg warsztatów poruszających problematykę międzykulturową, które mają służyć przygotowaniu na to, co spotka go za granicą.
- W trakcie pobytu w kraju goszczącym uczestnik bierze udział w co najmniej dwóch (w niektórych krajach trzech lub czterech) seminariach, podczas których opowiada o swoich doświadczeniach lub problemach, analizuje swoje przeżycia, aby wyciągać z nich naukę, ale również dobrze bawi się z rówieśnikami.
- Po powrocie do swojego kraju uczestnicy spotykają się ponownie na seminarium Re-Entry Orientation, aby tym razem w ojczystym języku podsumować pobyt za granicą, ocenić, co było dobrym, co złym doświadczeniem, spojrzeć z perspektywy na trudne i miłe chwile i również z nich wyciągnąć naukę.
Wszystkie seminaria są obowiązkowym elementem programu. W zależności od kraju goszczącego poszczególne spotkania mogą mieć różną długość i formę – mogą być zorganizowane są na poziomie krajowym, albo dla mniejszej grupy uczestników na poziomie regionalnym.
Oprócz wymienionych semiariów uczestnicy wymiany otrzymują dostęp do kursu online Student Learning Journey, który składa się z modułu Discover – realizowanego przed wyjazdem na wymianę oraz Develop – realizowanego po rozpoczęciu wymiany w kraju goszczenia.